Najważniejszym elementem pobytu dziecka na kolonii jest jego bezpieczeństwo.

Organizator kolonii i obozów

Legalne kolonie muszą być zgłoszone do kuratorium. Informacje na temat organizatora można znaleźć na stronie internetowej poszczególnych Kuratoriów Oświaty (np. www.kuratorium.wroclaw.pl) oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kadra na kolonii

Sprawdzenie organizatora pod względem formalnym to pierwszy krok dla bezpieczeństwa naszego dziecka. Kolejnym jest upewnienie się, że dziecko znajdzie się pod całodobową opieką wykwalifikowanych wychowawców i opieką medyczną. Każdy organizator kolonii musi posiadać licencję organizatora turystyki. Jednym  z warunków uzyskania licencji jest posiadanie wykwalifikowanej kadry, której dokumenty dołączone są do wniosku o jej otrzymanie. Jeśli organizator ją posiada możemy być pewni, że naszymi dziećmi zajmą się sprawdzeni opiekunowie.

Plaża

Dzieci na plaży powinny znaleźć się pod stałą opieką wychowawców oraz ratowników. Zgodnie z przepisami nad kąpielą uczestników powinien czuwać na brzegu wychowawca oraz ratownik. Wejście do wody następuje po oznaczeniu grupy, przeliczeniu oraz ustaleniu głębokości na jaką mogą się oddalić.

Góry

W górach nad bezpieczeństwem dzieci powinni czuwać wychowawcy oraz wykwalifikowani przewodnicy górscy. Powinni zadbać o oznaczenie grupy, odpowiedni szyk. Dopasować trasę do możliwości dzieci.

Bagaż

Przed wyjazdem należy wyposażyć dziecko w niezbędne rzeczy, które uchronią je przed przykrymi wypadkami. Zadbajmy o kremy do opalania z wysokim filtrem, nakrycie głowy chroniące przed udarem. Pamiętajmy o wypełnieniu tzw. karty kolonijnej. Wpisujemy tam leki, które dziecko przyjmuje, choroby dziecka, zalecenia żywieniowe oraz kontakt do nas, w razie, gdyby działo się coś złego.  Każdy wychowawca powinien przypominać dziecku o zażywaniu leków czy chronieniu ciała przed słońcem.

Jeśli kolonie odbywają się w górach należy zaopatrzyć dziecko w odpowiednie buty trekkingowe. Wychowawcy muszą kontrolować czy dziecko jest odpowiednio przygotowane do wycieczki.

Czas wolny

Wychowawcy muszą dbać o odpowiednie standardy bezpieczeństwa w trakcie wypadów do miasta, zwiedzania czy przejażdżek rowerowych. Chodzi o chodzenie dzieci w parach, trzymanie się grupy, odpowiednie zabezpieczenie szyku przez opiekunów, baczna obserwacja uczestników.

Dziecko powinno znaleźć się pod stałą opieką wychowawców także w miejscu zakwaterowania. Opiekunowie powinni przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, takich jak: zakaz biegania po korytarzu, zakaz przechodzenia między balkonami, cisza nocna, itp.

Zobacz program bezpiecznych kolonii od sprawdzonych organizatorów