kolonie tenisowe

Co dziecko ma wiedzieć przed koloniami?

Zobacz oferty kolonii 2020 dla dzieci na lato- ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Pierwszym ważnym krokiem, zachęcającym dziecko do wyjazdu, jest wspólny wybór kolonii.

Wspólne pakowanie

Pakujmy się wspólnie z dzieckiem na kolonie! Wtedy dziecko będzie wiedziało, co ma w swoim bagażu – szybciej odnajdzie potrzebną mu rzecz. Uczestnicząc w procesie pakowania, uczy się nowych umiejętności i staje się bardziej samodzielne. Pakując bagaż, mówmy na głos, co do niego wkładamy, do czego dana rzecz służy i w jakich sytuacjach dziecko może ją wykorzystać.

Palcem po mapie, dokąd wyjazd na kolonie

Przejrzyjmy z dzieckiem kilka zdjęć z miejsca, w którym odbędą się kolonie. Pokażmy mu ciekawe zdjęcia. Powiedzmy, że kiedyś też tam byliśmy i bardzo nam się podobało. To dobry moment, aby przedstawić dziecku program turystyczny. Poinformujmy dziecko o programie kolonii, o przeprowadzanych zajęciach sportowych: koszykówce, siatkówce, pływaniu na basenie, rowerach, a także grach i zabawach: konkursach, spotkaniach i  dyskotekach. W ten sposób wzbudzimy w dziecku ciekawość.

Liczby podczas kolonii

Podajmy dziecku dokładną ilość dni, jaką spędzi na wakacjach. Porównajmy to do konkretnego okresu w czasie, wydarzenia z przeszłości np. „dokładnie tyle, ile byliśmy nad morzem w zeszłym roku”. Poinformujmy dziecko także o liczbie  rówieśników. Często dziecięce wyobrażenia mijają się z prawdą, a gdy dochodzi do zderzenia z rzeczywistością, mogą budzić rozczarowanie, a nawet złość. Jeśli będzie znało konkrety, łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji.

Przyjazny wychowawca kolonijny

Powiedzmy dziecku, że będzie pod dobrą opieką i nie musi się niczego obawiać. Zbudujmy w nim poczucie bezpieczeństwa. Zapewnijmy, że z każdym problemem będzie mogło zgłosić się do opiekunów, którzy są tam dla dzieci i chętnie wszystkich wysłuchają.

Sytuacje podczas wyjazdu na wakacje

Porozmawiajmy z naszym dzieckiem o tym, jak ma się zachować w różnych sytuacjach, np. tych konfliktowych, w sytuacjach, gdy się zgubi albo komuś będzie się coś działo. W ten sposób uczymy dziecko ważnych zachowań społecznych. Poinformujmy go także o ważnych telefonach alarmowych.

Na sam koniec zapewnijmy dziecko, że to będzie naprawdę ciekawy wyjazd i będzie się dobrze bawić!

Zobacz oferty kolonii 2020 dla dzieci na lato- ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Zobacz inne artykuły