kolonie nad morzem 2017

Kolonie letnie – od kiedy wysyłać dzieci pierwszy raz?

Kolonie dla dzieci w Polsce – zobacz programy na wakacje – >> wejdź do wyszukiwarki kolonii

Dzieci bardzo szybko przystosowują się do otoczenia, są otwarte na zmiany, na poznawanie świata i ludzi, to ich naturalna cecha. Już w wieku 5 – 6 lat są gotowe i chętne, by wyjechać na wakacje i spędzać czas poza domem.  Trzeba jednak umiejętnie dobrać miejsce i rodzaj letniej kolonii, a najlepiej wybrać  ofertę specjalnie przygotowaną dla takich maluchów.

Moja pierwsza kolonia!

Kolonie letnie dla najmłodszych to wyjazdy skierowane dla dzieci już od piątego do roku życia. Ich założeniem jest właśnie idea „pierwszej kolonii” – są dedykowane dzieciom, które pierwszy raz jadą na wakacje bez rodziców. Organizowane są wyjazdy koedukacyjne, ale także osobno dla chłopców, osobno dla dziewczynek. Najczęściej mają profil rekreacyjny z dużą ilością zabaw na świeżym powietrzu, zajęciami sportowymi, wycieczkami. Są też kolonie o profilu artystycznym z występami w teatrzyku, zajęciami muzycznymi i plastycznymi. Każda kolonia skierowana do maluchów to również dużo czasu na gry i zabawy integracyjne, taneczne, bajki, spacery i wypoczynek, czyli wszystko czego potrzebują małe dzieci, by ciekawie spędzić czas poza domem. Maluchy mogą wypoczywać w różnych zakątkach Polski, bo kolonie dla najmłodszych organizowane są nie tylko nad morzem, w górach, ale także na Mazurach, na Kaszubach, a nawet na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Decyzja o wyjeździe na kolonię letnią dziecka

Ale uwaga – wyjazd na nawet najlepiej przygotowaną kolonię malucha powinien  być  poprzedzony szczerą rozmową z naszą pociechą. Musimy się upewnić, czy dziecko  na pewno chce pojechać na wakacje bez rodziców oraz czy odpowiada Mu dany rodzaj zabaw i aktywności przewidziany w programie kolonii. Powinniśmy też jako rodzice ocenić, czy  dziecko jest na tyle samodzielne i zaradne by poradzić sobie bez pomocy mamy czy taty. Musimy też przeanalizować wcześniejsze doświadczenia i rozstrzygnąć, czy nasza pociecha poradzi sobie z tęsknotą.  Jeśli żadna z tych kwestii nie wzbudzi naszych wątpliwości możemy ze spokojem wysłać nasze dziecko na pierwszą wakacyjną kolonię.

Co jeszcze przekonuje do wysłania malucha na kolonię letnią?

Pamiętajmy, że dzieciom przez cały czas towarzyszą doświadczeni wychowawcy i opiekunowie. Dbają oni nie tylko o bezpieczeństwo naszych pociech, ale pomagają im także w ubieraniu się, dbaniu o higienę osobistą, są również obecni podczas posiłków. Zadaniem opiekunów jest także integrowanie dzieci, pilnowanie, by aktywnie uczestniczyły w zajęciach i czerpały z pobytu jak najwięcej radości. Dzieci podczas tego typu kolonii przebywają we własnym gronie – nie ma dużych różnic wiekowych, właśnie po to, by dzieci chętnie się ze sobą integrowały i czuły się dobrze w swoim towarzystwie. Organizatorzy zapewniają atrakcyjny program dostosowany do potrzeb i możliwości małych dzieci,  dbają o bezpieczeństwo i komfort pobytu, minimalizują tęsknotę. Wyjazd na kolonię letnią dla najmłodszych to dobry pomysł na wakacje i ważne doświadczenie dla naszego malucha.

Kolonie dla dzieci w Polsce – zobacz programy na wakacje – >> wejdź do wyszukiwarki kolonii

 kolonie plastyczne kolonie letnie   kolonie teatralne