Mity o koloniach dla dzieci

Co jest prawdą o koloniach dla dzieci?

Niestety, na koloniach nie możemy zostać ze swoim dzieckiem. Choć niejeden z rodziców chciałby to zrobić. Jaki jest tego powód? Strach i troska o swoje dziecko. Mimo zapewnień, ciężko zaufać obcym ludziom. Dlatego bardzo dokładnie sprawdzamy organizatorów kolonii. Nawet jeśli mamy pewność, to byle plotka, nieprawdziwa opinia, może wzbudzić w rodzicach niepokój na nowo. I to ze wzmożoną siłą! Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie kilku mitów  na temat kolonii dla dzieci.

Mity

  • Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny jeździć na kolonie

Mit! Oczywiście, małe dzieci nie mogą pojechać na każdy rodzaj kolonii. W ofercie jednak można znaleźć wiele propozycji dla młodszych dzieci, których program zajęć i atrakcji dopasowany jest do ich wieku i potrzeb.

  • Nie wysyłajmy dziecka na kolonie zagraniczne

Mit! Miejsce kolonii naprawdę nie ma znaczenia, jeśli dziecko znajduje się pod profesjonalną opieką. Zanim więc wybierzemy jakiekolwiek kolonie, nie tylko te zagraniczne, sprawdźmy organizatora wypoczynku czy posiada odpowiednie kwalifikacje i dokumenty. Jeśli spełnia niezbędne kryteria możemy pozbyć się strachu i bez obaw wysłać swoje dziecko na kolonie zagraniczną, która z pewnością będzie dla niego ogromną atrakcją.

  • Dziecko na koloniach zawsze tęskni za domem

Mit! Dzieci, jeśli im o tym nie przypominamy, zazwyczaj nie tęsknią za domem. Pierwsze dni są najtrudniejsze, uczestnicy muszą się poznać i zaaklimatyzować w nowym miejscu. Z czasem zapominają o odległości od domu i spędzają wesoło czas na wspólnych grach i zabawach. Oczywiście, bardzo ważna jest rola rodzica, który zachęca dziecko do wyjazdu, dba o jego komfort psychiczny, nie straszy i sam nie przypomina o tęsknocie.

  • Ciężko upilnować tak małe dzieci na koloniach letnich

Mit! Jeśli organizator posiada odpowiednie licencje i uprawnienia, to posiada wykwalifikowaną kadrę, która jest odpowiednio przygotowana do tego żeby zajmować się małymi dziećmi. Nie tylko stają się ich opiekunami, ale i kompanami zabawy. Na wakacje z dziećmi nie jeżdżą przypadkowe osoby.

  • Jeśli dziecko chce powinniśmy zabrać je z kolonii?

Jeśli czujemy, że dziecko naprawdę nie odnajduje się wśród rówieśników, czuje się zagubione i skrzywdzone, powinniśmy zabrać je z kolonii. Najpierw jednak spróbujmy rozmowy. Wytłumaczmy dziecku całą sytuację, dajmy mu poczucie bezpieczeństwa i okażmy zrozumienie. Często takie telefoniczne, wspierające rozmowy pomagają i dziecko nie odczuwa już potrzeby powrotu do domu.

  • Kolonie tematyczne nie są dla małych dzieci

Kolonie tematyczne, jak żadne inne kolonie, są skierowane do dzieci w każdym wieku. Od najmłodszych lat warto rozwijać w dziecku różnego rodzaju pasje, zainteresowania. Im więcej możliwości pokażemy dziecku, tym jego późniejsze  wybory będą bardziej świadome.

Jest to tylko część jednych z najpopularniejszych mitów krążących na temat kolonii letnich dla dzieci. Zapewne w głowie rodzica znajduje się ich znacznie więcej. Zanim jednak stworzymy kolejne, weźmy kilka wdechów i spójrzmy na sprawę z innej perspektywy.

Zobacz oferty kolonii dla dzieci na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki