Pierwszy wyjazd na kolonie letnie

Zobacz oferty kolonii dla dzieci na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Pierwszy wyjazd na kolonie wiąże się z ogromnymi przeżyciami, zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Pojawiają się liczne wątpliwości – te organizacyjne, finansowe, a także związane z dojrzałością i bezpieczeństwem dziecka.
Zanim wyślemy dziecko na pierwsze samodzielne kolonie czy obóz, warto zadbać o to, aby już w latach wcześniejszych, np. wieku przedszkolnym odbywało małe, jednodniowe wycieczki bez rodziców. Największym problemem związanym z pierwszym  wyjazdem dziecka jest tęsknota za rodzicami. Dlatego warto oswajać dziecko z innymi osobami. Można zaproponować mu kilkudniowy pobyt u babci, cioci, kuzynki, itp. W ten sposób uczy się samodzielności.

Przygotowanie do kolonii

Kolejnym ważnym krokiem przed wysłaniem dziecka na kolonie jest stopniowa integracja go z rówieśnikami i baczna obserwacja. Nie każde dziecko w tym samym czasie jest gotowe na długie obcowanie z rówieśnikami. Najważniejsze jest obserwowanie dziecka, jak radzi sobie w grupie i w sytuacjach stresowych. Wszystko jednak można wypracować w czasie. Warto zacząć przyzwyczajać dziecko do grupy rówieśników jak najszybciej. W ten sposób pierwszy wyjazd na kolonie nie będzie dla niego horrorem, a wydarzeniem na które czeka z utęsknieniem. Dobrym pomysłem jest wysyłanie dzieci na kolonie z innym znajomym rówieśnikiem.

Rozmowa przed wyjazdem na kolonie

Rolą każdego rodzica jest odpowiednia rozmowa z dzieckiem na temat wyjazdu – przedstawienie konkretnej ilości dni, zapewnienie o atrakcyjności kolonii i swojej trosce. Dla dziecka ważne są konkretne komunikaty. Warto wspólnie przeczytać program kolonii. Z pewnością atrakcyjnie zabrzmi zapowiedź różnego rodzaju konkursów, wyjścia na basen, gry w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa stołowego.

Nie przeszkadzać w trakcie kolonii

Nie należy obarczać dziecka swoimi wątpliwościami i strachem. Trzeba sprawdzić organizatora kolonii poza wiedzą dziecka. Nie należy budzić w nim zbędnego niepokoju.
W trakcie pobytu dziecka na koloniach, trzeba je bezwzględnie wspierać i pytać o jego wrażenia.

Należy pamiętać żeby nie zadręczać dziecka telefonami z wyznawaniami tęsknoty. Nie powinno się raczej odwiedzać dziecka w trakcie kolonii. Pozwólmy dziecku na samodzielność. Wówczas dziecko będzie czuło się bezpiecznie i łatwiej będzie mu zintegrować się z grupą.
Strach rodzica – nawet po sprawdzeniu organizatora, po rozmowach z dzieckiem, upewnieniu się o jego gotowości i zapewnieniach, że wszystko jest dobrze – jest częsty. Pierwszy dłuższy wyjazd dziecka jest ogromnym przeżyciem, dlatego warto kontaktować się z innymi rodzicami, z którymi można wymienić się doświadczeniami i otrzymać wsparcie. Za drugim razem będzie znacznie łatwiej!

Zobacz oferty kolonii dla dzieci na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Zobacz inne artykuły