Po co wysyłać dzieci na kolonie?

Zobacz oferty kolonii dla dzieci – ponad 30 organizatorów – >> wejdź do wyszukiwarki

Pytanie wydawałoby się dosyć banalne, ale ważne. Co tak naprawdę nasze dzieci zyskują wyjeżdżając na kolonie? Lista jest naprawdę długa.

Samodzielność dzięki koloniom

Samodzielny wyjazd na kolonie to najlepsza i najskuteczniejsza nauka samodzielności. Dziecko nie zostaje wysłane na obóz przetrwania, a na kolonie, gdzie będzie miało zagwarantowaną pełną opiekę. W jaki sposób więc uczy się samodzielności? Poprzez „oderwanie” od rodziców. Musi pamiętać o toalecie, jedzeniu, musi dostosować się do rytmu kolonii, który wyznaczają pewne powtarzające się czynności. Jest jednym z wielu dzieci, nie znajduje się w centrum zainteresowania. Uwaga wychowawców podzielona jest równo na każdego uczestnika. Jednocześnie musi radzić sobie ze swoimi emocjami – ekscytacją, strachem, niepewnością, radością. I nie ma nad sobą parasola ochronnego w postaci rodzica. Nie interpretujmy tej nauki źle. Jest ona potrzebna. Im szybciej dziecko nauczy się odnajdywać w takiej sytuacji, tym dla niego lepiej.

Kontakty towarzyskie na kolonii

Dziecko wyjeżdżając na kolonie otwiera się na swoich rówieśników. Przez co rozwija swoje umiejętności komunikacyjne. Takie wyjazdy są szczególnie ważne jeśli chodzi o jedynaków. Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się zabawy i pracy w grupie, dzielić się i poznawać świat wspólnie z rówieśnikami. Co doskonale wpływa na ich rozwój emocjonalny. Dziecko przebywając tylko z dorosłymi wiele traci. Umykają mu pewne pokoleniowe doświadczenia i pozbawia się go ważnego elementu dzieciństwa.

Nauka

Program kolonii jest bogaty, przez co każdy rodzic może dopasować ich program do potrzeb i zainteresowań swojego dziecka. W ofercie znajdują się kolonie językowe, sportowe, artystyczne, aktywne, przygodowe. Dziecko ma więc możliwość zdobycia wiedzy w wielu dziedzinach, które mogą okazać się jego pasją i planem na przyszłość. Dzięki koloniom tematycznym dziecko spędza ciekawie i kreatywnie okres wakacji.

Kolonie, to doskonały trening charakteru, nauka samodzielności, otwartości, pożytecznie i ciekawie spędzone wakacje.

Zobacz oferty kolonii dla dzieci – ponad 30 organizatorów – >> wejdź do wyszukiwarki

Zobacz inne artykuły