Czy powinniśmy dać dziecku kieszonkowe na kolonie?

Zobacz oferty kolonii tematycznych na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Czy powinniśmy dać dziecku kieszonkowe na kolonie, czy wystarczy opłacić pobyt?

Każdy wyjazd wakacyjny, nawet ten w Polsce wiąże się z wydatkami i obciążeniem budżetu domowego. Wysyłając dziecko na kolonie letnie musimy liczyć się z tym, że oprócz opłaty za pobyt czekają nas dodatkowe koszty.

Opłata za kolonie

Z reguły za dwutygodniowy pobyt trzeba zapłacić ponad 1000 złotych. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Zwykle nie ma dużej różnicy cenowej między kolonią rekreacyjną a tematyczną. Zamiast dodatkowych wyjść np. do aquaparku pojawiają się zajęcia tematyczne. Tak więc ich cena się wyrównuje.

Praktycznie na każdej kolonii istnieje możliwość wykupienia dodatkowych zajęć fakultatywnych. W ten sposób cena całej kolonii letniej wzrasta. Trzeba dokładnie przemyśleć, czy nasze dziecko potrzebuje dodatkowych zajęć, czy można z nich zrezygnować. Każdy organizator stara się aby kolonie miały ciekawy program, dlatego wprowadza dużo dodatkowych propozycji. Nie zawsze trzeba z nich korzystać.

Wybierając kolonie mamy możliwość wybrania takiej, która spełnia nasze kryteria. Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na to, jakie wyżywienie zapewnia uczestnikom organizator i czy w cenie znajduje się dojazd do miejsca zakwaterowania.

Jeśli wyżej wymienione kwestie są zapewnione, dodatkowe koszty w postaci kieszonkowego nie będą wysokie. Jeśli jednak trzeba będzie o nie zadbać, to koszty wzrosną.

Organizator często zaznacza ile kieszonkowego powinno wziąć ze sobą dziecko. Chodzi tu głównie o wstępy do muzeum, aquaparku bądź innych miejsc.

Kieszonkowe

Na każdą kolonie trzeba dać dziecku kieszonkowe. Jego wysokość nie powinna być za duża, szczególnie jeśli uczestnik  ma zapewnione wyżywienie i bilety wstępu. Wówczas dodatkowe pieniądze będą potrzebne dziecku na jego drobne potrzeby i wydatki, takie jak słodycze, napoje czy pamiątki. Jeśli boimy się, że za szybko je straci, wówczas przekażmy część kieszonkowego opiekunom, którzy będą nimi dysponować.

Jeśli uczestnik kolonii, w ramach wyjazdu nie ma zapewnionego wyżywienia, bądź jest ono niepełne, to pamiętajmy, żeby wysokość kieszonkowego była nieco wyższa. Część przeznaczoną na wyżywienie najlepiej powierzyć wychowawcom.

Cena pobytu dziecka na koloniach letnich nie jest ceną ostateczną. Oprócz kieszonkowego musimy dokupić dziecku niezbędne rzeczy. Łatwiej będzie nam skontrolować wydatki, jeśli wybierzemy takie kolonie dla dzieci, które w swojej cenie zawierają jak najwięcej udogodnień, w postaci pełnego wyżywienia, dojazdu na miejsce, itd.

Zobacz oferty kolonii tematycznych na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Zobacz inne artykuły