Kolonie a wiek dziecka

Zobacz oferty kolonii dla dzieci na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Oferta kolonii dla dzieci

Organizatorzy zachęcają do wyjazdu na kolonie dzieci w różnym wieku. Jakie kolonie proponują organizatorzy? Czym musimy się kierować wysyłając dziecko na taki wyjazd?

W ofercie znajdziemy kolonie skierowane typowo dla najmłodszych dzieci. Organizatorzy szczegółowo dobierają tematy i rodzaj zajęć. Takie kolonie nie mogą być typowo rekreacyjne, a raczej tematyczne, np. fabularne. Po to, aby zainteresować i zachęcić wymagającego klienta do wyjazdu. W przedziale wiekowym od 5 lat znajdziemy kolonie małych detektywów czy księżniczek. Program takich kolonii dostosowany jest do wieku dzieci i ich potrzeb. Uczestnicy tych kolonii chcą się przede wszystkim bawić. W pracy z tak małymi dziećmi ważna jest wyjątkowa ostrożność i naprawdę dobry wybór programu zajęć. Dlatego pracują nad nim wykwalifikowani wychowawcy. Pamiętajmy, żeby sprawdzić czy organizator posiada odpowiednie uprawnienia do organizowania kolonii, wówczas mamy pewność że program wyjazdu jest zaakceptowany przez Kuratorium.

Kolonie tematyczne dobrym pomysłem

Dzieciom w wieku od 8/9 lat oferowane są już kolonie rozwijające konkretne umiejętności, czyli kolonie tematyczne np. kolonie językowe, tenisowe, piłkarskie, itd. Wówczas możemy już ocenić, czym interesuje się nasze dziecko.

Organizatorzy proponują kolonie podzielone wiekowo, zazwyczaj cezurą jest wiek 8 lat. I tak możemy spotkać się z koloniami przeznaczonymi dla dzieci od 5-8 lat, bądź od 8-14 lat. Gdzie wysłać 8latka? Zanim podejmiemy decyzję naprawdę dobrze zastanówmy się w której grupie lepiej odnajdzie się nasze dziecko.

Czy dziecko jest gotowe na kolonie?

Jak sprawdzić czy nasze dziecko jest gotowe na pierwszą kolonię? Uważnie je obserwujmy. Aby wyjechać na kolonie ich uczestnik musi być dojrzały emocjonalnie. Oczywiście, jak na swój wiek. Chodzi głównie o otwartość na rówieśników i gotowość spędzenia czasu bez rodziców. Nasze dzieci są na to zazwyczaj gotowe, jeśli chodzą już do przedszkola, na co dzień obcują z rówieśnikami w swoim wieku. Często jest tak, że 5-latek szybciej odnajdzie się na kolonii  niż 8-latek.

Zobacz oferty kolonii dla dzieci na lato 2020 – ponad 30 organizatorów- >> wejdź do wyszukiwarki

Zobacz inne artykuły