Kolonie i obozy letnie – jak zapewnić dziecku bezpieczne wakacje?

Zobacz oferty kolonii i obozów na lato 2020 – ponad 30 czołowych organizatorów

Wybór kolonii letniej dla naszego dziecka to nie tylko decyzja o rodzaju wyjazdu. Czy będzie to kolonia sportowa, językowa, czy artystyczna – zdecydowanie ważniejsze jest wybranie sprawdzonego organizatora.  Musimy wiedzieć czy firma, na którą się decydujemy, posiada jako organizator turystyki odpowiednie zezwolenia i licencje, ale także czy jest członkiem izby turystycznej, również gwarantującej rzetelność usług takiego organizatora.  Jako rodzice musimy być czujni – nie każdy może zostać organizatorem kolonii, czy obozu, bo tego typu działalność jest uwarunkowana szeregiem procedur i wymagań formalnych.

Warto sprawdzić szczegóły dotyczące wymagań stawianych przez Kuratorium Oświaty i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Profesjonalna opieka na koloniach i obozach

Oprócz zweryfikowania czy organizator kolonii posiada odpowiednie uprawnienia, warto sprawdzić kto będzie opiekował się naszymi pociechami.  Podczas wyjazdu to właśnie na opiekunach i wychowawcach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych dzieci.  Powinniśmy zatem sprawdzić czy kadrę obozu tworzą wykwalifikowani pedagodzy z doświadczeniem, profesjonalni animatorzy i instruktorzy sportu.  Jeśli nasze dziecko jedzie na  kolonię językową warto dowiedzieć się czy organizator współpracuje z konkretną szkołą językową, a program zajęć spełnia  standardy nauczania.

Dokładny research i opinie innych

Nikt nie powie nam tyle o organizatorze kolonii, jak jego klienci – rodzice dzieci i młodzież wypowiadająca się na różnego rodzaju forach internetowych.  Bez trudu możemy znaleźć  opinie o danym organizatorze lub miejscu odbywania się kolonii, możemy też poprosić o taką opinię.  Podobnie działa tzw. poczta pantoflowa – wystarczy zapytać znajomych gdzie wysyłają swoje pociechy na wakacje – z pewnością znajdzie się rodzic zadowolony z pobytu swojego dziecka na wyjeździe w poprzednim sezonie.

W poszukiwaniu bezpiecznej kolonii czy obozu możemy też skorzystać z pomocy portali turystycznych – znajdziemy tam rekomendacje i różnego rodzaju rankingi. Warto posłuchać rady osób, które zawodowo poruszają w danej branży. Na takich portalach znajdziemy artykuły eksperckie i poradniki, którą pomogą nam wybrać sprawdzonego touroperatora.

Przeczytaj >>> Jak sprawdzić organizatora kolonii i obozu?

Zobacz oferty kolonii i obozów na lato 2020 – ponad 30 czołowych organizatorów